2025. március 19., szerda, József
Csíkszenttamás borvízforrásai és borvízfürdői
|
Csíkszenttamás keleti határrészében több vasas, szénsavas ásványvíz forrás tör fel. A forrásoknál két népi fürdő létesült.
Története
A Felcsíki- és a Középcsíki-medence keleti peremén, Csíkszentdomokos és Csíkszentlélek között húzodó völgyekben több szénsavas forrás tör fel. A csíkszenttamási borvízek a medence keleti határában, a kristályos palákból felépült határrészben törnek a felszínre. A Rezégése patakban a Tálassorki, az Alsó- és Felső-Gyilkósarki és a Mosia ásványos források törnek fel. A Setét- és Ekere-patak összefolyása közelében fakad fel a Felcsíki-medence legkeletibb borvízforrása, a Borkút. A Hiváki-borvíz kénhidrogénes forrásánál kis népi fürdő is létesült a régmúltban. A fehéres, kéntejes büdösvizet egy 2X1 méteres medencébe foglalták és csak a helyiek használták. A település híres gótikus templomromja, a Csonkatorony alatt találjuk a Feneketlen-tavat. A tó egy 10-12 m átmérőjű, nagyhozamú karsztforrás, vizének hőmérséklete 17 °C. A forrásban állandó gázfeltörés figyelhető meg. A tavat egy melegvizű forrás táplálja, a kifolyó Hővíz-pataka télen a legnagyobb hidegben sem fagy be. A forrástó gazdag vízi növényzete télen is zöldell, a zord időjárás ellenére a vadkacsák menedékre lelnek itt ebben az időszakban. A Feneketlen-tó közelében fúrt ártézi kútnál 2007-ben kis népi fürdő létesült. A Szent Anna-fürdőt a székelyföldi fürdőépítő kaláka keretében építették meg, a létesítmény 2011-ben újabb elemekkel bővült.
Jellegzettesége
A csíkszenttamási borvizek kálcium-magnézium-nátrium-hidrogénkarbonát, kálcium-magnézium- hidrogénkarbonát, valamint magnézium-kalciuim-hidrogénkarbonát típusú ásványvízek csoportjában tartoznak.
FORRÁSOK
Vártemplomok, templomok
|
Borvizek
|
Népi fürdők
|
Felcsík:
Csíkszenttamás
|
Gyergyó
|
|