2024. október 13., vasárnap, Kálmán
A bélbori medence gazdag ásványvízkészlettel rendelkezik, a források nagyrésze a Kis-Beszterce jobb partján tör a felszínre.
Története
Hargita megye legészakibb részén, a Kis-Beszterce völgyében, több mint 1000 m magasságban alakult ki a bélbori medence. A területen a Kelemen-havasokvulkáni utóműködése következtébentöbb mint száz ásványvízforrás tör a felszínre. Több, értékes és ritka jégkorszaki maradványnövényekben gazdag tőzegláp iskialakult a itt, ezeket az ásványvízforrások táplálják. Legnevezettesebb a Dobreanu-patak lápja, mely botanikai rezervátum és a Nagybélbori láp. A legtöbb forrás a Kis-Beszterce jobb oldali mellékvölgyében tör fel, a helyiek mindössze 17-nek a vizét hasznosítják ivó- és fürdőkúrában. Jelentősebbek a Borkút-, Dobreanu-, Albu-, Raita-, Sáska-, Hangán-, Bici-, Lungu-Simion-, Sestina-, Huruba-forrás(ok) vizei, valamint a Dobreanu- és a Truta-fürdő vizei. Az áványvízkészlet feltérképezése céljából 1957-től több hidrogeológiai kutatófurást végeztek a medencében, melyek ártézi jellegű szénsavas vizeket tártak fel. A jótékony gyógyhatású forrásoknál fürdők is létesültek a régmúltban, ezek a ma Dobreanu- és Truta néven ismert fürdők, valamint a valamikori Erzsébet-fürdő.
Jellegzettesége
A bélbori ásványvizek kalcium-magnézium és magnézium-kalcium-hidrogénkarbonát típusúak, az ország fluorban leggazdagabb forrásainak számítanak. Radont is tartalmaznak.
Gyógyhatása
A bélbori ásványvizeket ivókúrábanemésztőrendszerimegbetegedések, gyomorsav-elégtelenségek, epebántalmak, cukorbetegség, bélhurut, vesebetegségeseténhasználják. Fürdőkúrában reumatikus fájdalmak enyhítésére használják.
FORRÁSOK
Borvizek
|
Népi fürdők
|
Mocsarak, lápok
|
Gyergyó:
Bélbor
|
Gyergyó
|
|