2024. április  19., péntek, Emma
   
Nyírfürdő
Nyírfürdő

Lázárfalva délkeleti végén, a Borvíztető alatt, a Nyírnek nevezett falu részen található a helyiek kedvelt gyógyfürdője, Nyírfürdő.

Története

Lázárfalva a térség borvízekben leggazdagabb települése, területén több mint negyven ismert borvízforrás található. A Nyírnek nevezett falurész mellett található Borvíztetőn számos borvízforrás tör fel a talajból. A források vizét a helyiek nemcsak ivásra, hanem fürdésre is használták a régmúltban. Az egyik itt található forrásra épült a településen élők máig kedvelt fürdője, a Nyírfürdő. Nyírfürdőt vagy régebbi nevén Fortyogófürdőt már a XVII században emlegetik írásos források. Dr. Bélteky Zsigmond elemeztette először a forrás vizét 1818-ban, majd 1820-ban Pataki Sámuel és 1832-ben Osann E. is elvégezte a vizsgálatokat. A ritka ásványi anyagokban gazdag, rendkívül jó hatású gyógyfürdő vizét a helyiek és a környéken élők is nagy előszeretettel használták a múlt századokban. Az erős mofettahatás következtében a lázárfalviak gázfürdőt vagy népiesen büdösgödröt is létesítettek a fürdő területén, melyet szintén jó eredménnyel használtak a főleg reumatikus és keringési zavarokban szenvedő betegek. A XVIII. században megépítették a Nyerges-tetőn Kászonokba vezető útat. Az addig forgalmas útvonal mellett fekvő Lázárfalva – a Csíkot Háromszékkel összekötő út Lázárfalva mellett haladt el - elszigetelődött és többnyire csak a helyiek használták a nehezen megközelíthető fürdőt. A lázárfalvi Nyírfürdő 2001-ben került újra a figyelem középontjába. Civil szervezetek kezdeményezésére a lelkes helyiek és számos önkéntes egy kalákaprogram keretében felújították a hajdani nevezetes fürdőt. A kalákázók munkája során újáépült a 3X5 m-es fürdőmedence, két kéntejes lábáztató, a mofetta és egy öltöző. A helyi önkormányzat egy szaunával ellátott vendégházat és filagóriát is építtetett az odalátogató vendégek számára. A rendezett, karbantartott fürdőt jelenleg is használják a kezelésre vágyók.

Jellegzetessége

Nyírfürdő forrása kalcium-magnézium-hidrogénkarbonát típusú borvíz.

Gyógyhatása

Nyírfürdő vizét főleg reumatikus és keringési zavarokban szenvedő betegeknek ajánlják.

FORRÁSOK

Csíki Zöld Füzetek: Csíkszereda, 1995./1.
Jánosi Csaba – Péter Éva – Jánosi Kincső: Székelyföldi fürdők. IN: A Csíki Székely Múzeum Évkönyve 2005. Szerk. Murányi János. Csíkszereda, 2005. 583-596.
Székelyföld borvizei. Csíkszereda. Polgár-Társ Alapítvány - Csíki Természetjáró és Természevédő Egyesület, 2009.
Jánosi Csaba – Berszán József – Péter Éva: Székelyföld fürdői. Csíkszereda, 2013.

Székelyföldi mofettás könyv. Sepsiszentgyörgy, Háromszék Vármegye Kiadó, 2017.


FOTÓ
Népi fürdők | Alcsík: Lázárfalva